ksef
|

Co nam przyniesie od 1 lipca 2024 roku KSeF

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, czym jest KSeF.

Narodowy System e-faktur stanowi ogólnokrajową platformę teleinformatyczną, umożliwiającą generowanie, wysyłanie i odbieranie faktur w formie uporządkowanej (innymi słowy, e-Faktura). Poprzez KSeF, każdy biznes będzie mógł wystawiać faktury sprzedażowe w uporządkowany sposób. KSeF przypisuje unikalny numer identyfikacyjny do każdej faktury. Uznaje się, że faktura została wystawiona w momencie przesłania do KSeFU, a nadanie numeru identyfikacyjnego oznacza, że została dostarczona do odbiorcy.

Kolejnym istotnym pojęciem jest e-faktura, znana również jako faktura uporządkowana. Jest to faktura zgodna z modelem logicznym ustalonym przez Ministerstwo Finansów, wystawiana w KSeF.

KSeF działa w Polsce dobrowolnie od czasu udostępnienia go przedsiębiorcom. Zgodnie z ustawą o KSeF, podpisaną przez Prezydenta 4 sierpnia 2023 roku, obowiązek wystawiania faktur w KSeF zostanie wprowadzony:

1 lipca 2024 roku – dla aktywnych podatników VAT, 1 stycznia 2025 roku – dla podmiotów zwolnionych zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo z VAT (niebędących podatnikami VAT).

Podmioty zwolnione zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo z VAT, będą wystawiać faktury sprzedażowe od 1 stycznia 2025 roku, natomiast od 1 lipca 2024 roku będą one zobowiązane do odbierania faktur zakupowych bezpośrednio za pośrednictwem KSeF.

Kto będzie musiał korzystać z KSeF od lipca 2024 roku?

Przedsiębiorcy zarejestrowani jako aktywni podatnicy podatku VAT, mający siedzibę na terytorium Polski Podatnicy zidentyfikowani w Polsce w ramach szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający numer identyfikacji podatkowej NIP, Przedsiębiorcy zarejestrowani jako aktywni podatnicy podatku VAT, posiadający stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski w celach VAT.

Jakie dokumenty podlegają KSeF?

Faktury podstawowe – Faktury zaliczkowe – Faktury korygujące samo-fakturowanie – Faktury VAT marża

Natomiast faktury konsumenckie, pro-forma, bilety traktowane jako faktury oraz tzw. faktury wewnętrzne nie podlegają temu systemowi.

Dokument, który zostanie przesłany do KSeF, nie będzie mógł być anulowany, ponieważ faktura już wówczas będzie w obiegu. Każdą zmianę będzie można skorygować za pomocą faktury korygującej. System KSeF nie umożliwi jednak nabywcom wystawiania not korygujących. W związku z tym, w przypadku zmian nie wpływających na podstawę opodatkowania lub kwotę podatku, noty te będą funkcjonować jedynie poza KSeF.

Kolejny dokument, który w końcu nie będzie potrzebny, to duplikaty. Każda wystawiona faktura zostanie zapisana w systemie, a podatnik będzie miał do niej dostęp.

Jakie korzyści czekają nas w związku z wykorzystaniem KSeF?

Obecnie Krajowy System e-Faktur jest opcjonalny. Ministerstwo Finansów przygotowało dodatkowe korzyści zachęcające do wdrożenia KSeF:

Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni Zwolnienie z obowiązku archiwizacji dokumentów – KSeF będzie przechowywał je przez 10 lat Uproszczenie procesu rozliczania faktur korygujących – nie będzie konieczności gromadzenia dokumentacji potwierdzającej warunki korekty Brak konieczności przekazywania plików JPK_FA na żądanie organów podatkowych Pewność, że odbiorca otrzymał fakturę Standaryzacja dokumentu – jednolity format elektroniczny dla wszystkich Dostęp do e-Faktury w czasie rzeczywistym

Obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF

Biuro rachunkowe będzie miało podwójne zadanie w zakresie KSeF. Z jednej strony, jako przedsiębiorstwo samo będzie musiało generować i pobierać faktury ustrukturyzowane z KSeF, z drugiej zaś, jako biuro rachunkowe, będzie musiało ustalić wspólnie z klientami nowe zasady współpracy. Nasza Kancelaria będzie oferować klientom oprogramowanie do wystawiania faktur, zintegrowane z KSeF. Pomożemy w poprawnym generowaniu i pobieraniu faktur z KSeF oraz udzielimy wsparcia w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości.

Czekają nas duże zmiany, jednakże opierając się na doświadczeniu, wiemy, że żadne zmiany nie są straszne, kiedy działamy wspólnie.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą biura rachunkowego w Bielsku-Białej! Nasza firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu księgowości, rachunkowości oraz doradztwa podatkowego. Dzięki naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi możemy zaoferować Ci wsparcie w prowadzeniu spraw finansowych Twojej firmy.

Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci w rozliczeniach podatkowych, prowadzeniu ksiąg rachunkowych, a także w optymalizacji kosztów i podatków. Bez względu na wielkość Twojego przedsiębiorstwa czy branżę, dbamy o to, abyś mógł skupić się na rozwoju biznesu, mając pewność, że kwestie finansowe są w najlepszych rękach.

Jeśli szukasz partnera, który zrozumie Twoje potrzeby i będzie działał w interesie Twojej firmy, to biuro rachunkowe w Bielsku-Białej jest właśnie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś, a z przyjemnością omówimy szczegóły naszej oferty i dostosujemy ją do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *